MENTARI green

  • O nás
  • Nabídka
  • Technologie
  • Dotace
  • FAQ
  • Kontakt
  • info@mentari.cz
  • +420 734 506 749
Odpovídáme na fotovoltaické neznámé...
  • Pro rodinný dům
  • Pro bytový dům
  • Pro firmu

Kdo se zajímá, ten má svou vlastní zelenou energii!

Obliba fotovoltaických systémů roste a s ní i množství otázek, ale i mýtů, které stojí za to řešit. Zde odpovídáme na fotovoltaické neznámé, které vás trápí. Pokud mezi následujícími informacemi nenajdete odpověď na své pochybnosti, napište nám nebo zavolejte - vše vysvětlíme.

Filtry
Seznam článků v kategorii FAQ
Titulek
Je FVE bezpečná?

Ano, bezpečnost je zde velmi důležitá!

Jednotlivé části instalace (moduly, střídače,, baterie, konstrukce, elektromateriál) musí projít náročnými certifikacemi a být schváleny pro použití v dané zemi.  Navíc připojení sluneční elektrárny vyžaduje schválení distributorem energetické sítě, musí být doložena revizní zpráva, mnohdy i projektová dokumentace.  V případě žádosti o dotaci musí realizaci provádět firma(osoba) s profesní kvalifikací.

U instalací nad 20kWp je nutné řešit stavební povolení, které s sebou nese požadavek na statické posouzení střech, či vyjádření požárního specialisty.

Vyplatí se investovat do FVE?

Odpověď na tuto otázku je pouze jedna:  ANO.

Úspora spočívá ve vlastní vyrobené elektřině, kterou nemusíte kupovat a tím šetříte náklady. Je pravda, že do sluneční elektrárny musíte zainvestovat, nicméně když vezmeme v potaz neustále rostoucí účty za energie a aktuálně nabízené dotace, návratnost se v dnešní době pohybuje  mezi 5-8 roky.

Dalším argumentem je příspěvek k ochraně naší planety – při využití obnovitelných zdrojů energií snižujeme emise CO2 v ovzduší.

Bude fotovoltaika fungovat, když nemám střechu orientovanou na jih?

Jižní orientace je ideální, nicméně velmi podobnou výrobu získáme také při instalaci východ-západ.   V těchto případech se panely instalují na obou stranách střechy. Prodloužíme tím čas výroby energie z FVE. 

V případě panelů orientovaných na sever, jejich účinnost klesá i o více než 50%.

Co se děje s přebytky elektřiny?

V případě, že vyrobenou elektřinu rovnou nespotřebujeme, můžeme přebytky uložit. Nejčastěji do bateriového uložiště, případně v podobě teplé vody do bojleru. Zejména v létě ovšem vznikají přetoky do distribuční sítě.  Obchodníci z elektřinou nabízí různé tarify na odkup přebytků, případně Vám mohu dodávky i přebytky bilancovat v rámci Vašeho vyúčtování.

Vyžaduje FVE obsluhu, servis?

Instalace je plně bezobsluhová, nevyžaduje od Vás žádný každodenní servis. Instalace je vybavena wi-fi modulem, který umožňuje přístup do aplikace.  Díky tomu můžete kontrolovat výrobu Vaší FVE a také její parametry.

Můžou se moduly zničit během bouřky (krupobití)?

Fotovoltaické moduly jsou jedny z nejintenzivněji testovaných výrobků na trhu.  Musí projít atestacemi a certifikacemi mimo jiné na rezistenci vůči tlaku a tahu.  Díky tomu se nemusíte bát, že instalace bude fungovat pouze do první bouřky.  Výrobci dnes dávají záruky na své výrobky v rozmezí 12-30 let.

Jak dlouho trvá instalace a jaký je proces?

Standardní instalace FVE na rodinném domě trvá 2-3 dny. Před samotnou instalací je nutné ovšem zařídit podmínky připojení elektrárny k distribuční síti a také žádost o dotaci.  Tento proces může trvat 2-3 měsíce.

Pro instalace na rodinných domech do 10kW není nutné zařizovat licenci na výrobu ani stavební povolení.

Jak dlouho bude instalace fungovat?

Moduly mají životnost klidně i desítky let.  Výrobci, kteří jsou vždy ve svých slibech opatrní, dávají na své výrobky záruky 12-30 let!  Zároveň deklarují, že jejich účinnost bude po 20 letech minimálně na úrovni 80% jejich nominální hodnoty.

Střídače jsou elektrická zařízení, na které výrobci udělují záruku 5 let. Z praxe známe případy, kdy zařízení pracují již od roku 2009 bez žádných poruch.

Baterie – dnes nejčastěji používané Lithiové články, na které výrobci dávají záruky 10let resp. 6000cyklů (nabití a vybití).

Kde můžu FVE nainstalovat?

Moduly můžeme instalovat na střechách (sedlové i ploché) ale také na volné ploše. Velmi populární se stávají tzv. carporty.  Důležité při výběru místa instalace je pamatovat na zastínění. Vrostlý strom, komín, sousední dům, který nám zastíní naší sluneční elektrárnu velmi výrazně ovlivní výrobu.

Funguje FVE i v zimě?

Fotovoltaika funguje celoročně.  Moduly jsou certifikované pro teploty až do -45°C. V zimě máme ovšem kratší dny a proto naše výroba bude výrazně nižší než v létě nebo v období jaro-podzim.

Jak FVE funguje?

Přeměna sluneční energie na energii elektrickou může vypadat jako kouzlo, ale stojí za tím fyzika a technologie.  Moduly, které jsou umístěny na střeše nebo na zemi, vyrábí stejnosměrný proud. Pomocí kabelů jsou spojeny se střídačem, který tuto energii změní na střídavou a tu nám dodává do našich domácích rozvodů. Přesně takovou, kterou máme ve svých zásuvkách doma. Tímto způsobem využíváte svou vlastní, zelenou elektřinu zdarma! Jestliže elektřinu nespotřebujete, střídač Vám přebytky uloží do baterek. Jakmile se večer vrátíte domů a spustíte spotřebiče, nejprve spotřebujete svou vlastní elektřinu!

Kolik taková fotovoltaika stojí?

To závisí na Vašich potřebách a konfiguraci systému.  Vždy přistupujeme k cenovým nabídkám individuálně.  Nejprve si vyžádáme vstupní informace o Vašich potřebách a provedeme audit místa instalace. Velmi pozitivně cenu konečné investice ovlivňují dotace.  Standardní návratnost se pohybuje mezi 5-8 roky. Správně nastavená elektrárna Vám může pokrýt Vaší spotřebu 8-9 měsíců v roce.

Z čeho se skládá fotovoltaický systém?

Fotovoltaické moduly (srdce systému) – přeměňují sluneční energii na elektrickou Fotovoltaický střídač (mozek systému) – do našich rozvodů nám dodává střídavou elektřinu. Dnešní hybridní střídače zároveň zpracovávají elektřinu z bateriového uložiště.

Konstrukce (páteř systému) – velmi široké možnosti dle umístění modulů (systémy pro sedlové střechy, neinvazivní systémy pro ploché střechy, konstrukce pro carporty i volné plochy).

Baterie – zásobárna energie, dnes nejčastěji Lithiové baterie (v různých technologiích a složení).

Jaký je rozdíl mezi solárem a fotovoltaikou?

Sluneční kolektory neboli soláry  slouží k přeměně  sluneční energie na tepelnou, která se využívá k ohřevu vody.

Námi nabízené fotovoltaické systémy slouží k výrobě elektrické energie, kterou následně využíváme v rámci našeho domu, ve firmě nebo výrobním areálu.

Společnost MENTARI green pomáhá snižovat účty za energie tím, že nabízí profesionální servis v celém procesu souvisejícím s návrhem i realizací fotovoltaických systémů.

Po - Pá 8:00 - 16:00

+420 734 506 749
+420 725 424 979

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Menu

  • O nás
  • Nabídka
  • Technologie
  • Dotace
  • FAQ
  • Kontakt

Copyright © 2025 MENTARI green

n3t.cz Joomla webdesign

MENTARI green
  • O nás
  • Nabídka
  • Technologie
  • Dotace
  • FAQ
  • Kontakt